Hakkımızda - Varoluş Tiyatrosu

Hakkımızda

Varoluş Tiyatrosu, birbirleri için yapabilecek bir şeyleri muhakkak bulunan insanların, birbirlerini ancak aynı hislerle sanata yaklaşanlara içkin bir güçle çekerek buluştuğu bir oluşumdur. 2016 yılında ekibin yönetmeni Murat Karslı tarafından Kayseri’de kurulmuştur.

Tiyatro bizim için, insana dair bütün duygulara; doğru, yanlış, gerçek ve yanılgı gibi olgulara ışık tutma aracıdır. Bu aracı benimseyip kuşanmış olsak da ışığın tam olarak nereyi aydınlattığıyla o kadar da ilgilenmiyoruz. Çünkü tiyatroya yaklaşımımız “kendi yarattığımız özgür, sınırsız, sansürsüz, engelsiz ve dinamik alanın içinde güçlü bir var olma arzusu”yla birlikte sanatın duyumsanan ve duyumsanamayan bütün varlığına karışma tutkusunu içerse de herhangi bir didaktik refleks ya da mesaj kaygısı barındırmamaktadır. Bizim için aslolan, sanatın kendisi ve bize sunduğu varlığımızı ortaya koyma ve ifade etme alanıdır.

     Ekibimiz ilk oyunu Arap Saçı’nı (2016), ikinci oyunu Aklımdaki Kadınlar’ı (2017) ve son olarak üçüncü oyunu Tom, Dick ve Harry’yi (2018) Kayseri’de tiyatral kültürün gelişmesine katkı sağlamak amacıyla biletsiz sahnelemiştir. Varoluş Tiyatrosu, 2019 yılında sahnelenen Tarla Kuşuydu Juliet ile birlikte profesyonelleşme sürecini tamamlamıştır.